• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Böbrek Yetmezliğinde Rehmannia Glutinosa Faydaları

Rehmannia glutinosa

Geleneksel Çin Veteriner Tıbbına göre böbrek yetmezliği vücuttaki enerji dengesizliğinden (yin ve yang) kaynaklanmaktadır. Bu enerjinin dengelenmesi tedavide en önemli prensiptir ve bu amaçla akupunktur, şifalı bitkiler, özel beslenme diyetleri tedaviye destek olarak eklenmelidir. Bu bitkilerden birisi de böbrek hastalarında eksilen yin enerjisini besleyen Rehmannia glutinosa’dır.
Yapılan çalışmalarda, böbrek kan akışını ve glomerüler filtrasyonu artırarak böbrek hasarını ciddi oranda azaltma yeteneğine sahip olduğu, böbrek hipertansiyonu ve oksidatif stresi azalttığı, kemik iliğini uyararak kırmızı kan hücrelerinin üretimini desteklediği, serum kreatinin ve idrarla protein atılımını sınırladığı bildirilmiştir. Doğrudan böbrekler üzerine çalışan bu bitkinin sağlıklı nefronlara güç vererek kapasitelerini artırdığı ve hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Özellikle de kronik böbrek yetmezliği olan kedi ve köpeklerde tedaviye eklenmesini önerdiğim bu bitkinin veteriner hekiminizin önerisi ile ve hayvanınızın sağlık durumuna özel dozlarda kullanılmasını tavsiye ederim.

Bilinen ciddi yan etkileri olmadığı bildirilse de kan şekerini ve kan basıncını düşürme özelliği nedeniyle diabet hastalarında ve kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Dr. Müjgan ÇEVİK AKSAY
Uzman Veteriner Hekim