• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Aloe Vera Kedi ve Köpeklere Zararlı mı?

Aloe Vera Kedi ve Köpeklere Zararlı mı?

Bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır…


Evlerimizde bir süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz aloe vera insanlar için şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Kedi ve köpekler açısından ise direk olarak aloe veranın yenilmesi hafif ila orta düzeyde zehirlenme belirtilerine yol açacaktır. Bu belirtiler salya artışı, kusma, ishal, iştahsızlık, titreme, idrar renginin kırmızıya dönüşmesi şeklinde karşımıza çıkacaktır. Hatta mide-bağırsak, karaciğer ya da böbrek sorunu olan dostlarımızda durum biraz daha şiddetli hale gelebilir. Bu açıdan baktığımızda bitki zararlıdır. Yediği miktar ve zehirlenme tedavisinin başlaması için geçen süre iyileşmesini  etkileyecektir.

Peki, zehirli görünen bu bitki nasıl olur da fitoterapötik tedavi ve hayvan bakım ürünlerinde yer almaktadır? Aloe vera vitamin, mineral, bazı enzimler, hormonlar, yağ asitleri ve pek çok kimyasal açısından zengin bir bitkidir. Bu kimyasallardan bazıları kedi ve köpekler için zararlı iken, bazıları oldukça faydalıdır. İşlem görmüş aloe veranın, kedi ve köpeklerin deri problemlerinde antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral ve yara iyileştirici etkinliğinden yararlanılmaktadır. Ayrıca sık sık kabızlık sorunu yaşayan dostlarımızda işlem görmüş (zararlı maddelerinden arındırılmış) aloe vera bağırsakların sağlıklı çalışması ve kabızlık sorunun giderilmesinde kullanılmaktadır. Hatta bazı hazır mama ve ürünler içerisinde de yer almaktadır.

Sevimli dostlarımızın kaşıntılı, çizik deri problemlerinde veteriner hekiminize ulaşıncaya kadar yeşil jelini derisi üzerine sürmenizde ya da yeşil jelin yalanmasında korkacak bir durum yok, tabii yine miktar önemli.