• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Kedi ve Köpeklerimize Kefir Verebilir miyiz?

Kedi ve Köpeğimize Kefir Verebilir miyiz?

Kefir çeşitli bakteri ve mayalardan oluşan fermente bir süt ürünüdür. Zengin vitamin, mineral ve probiyotik içeriği ile özellikle de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla tüketilmektedir. Bilimsel çalışmalarla sağlığa faydaları kanıtlanmış olan bu besini sevimli dostlarımız olan kedi ve köpeklerimize verebilir miyiz?                        


Belirli kurallara ve miktarlara dikkat ederek güvenle verebiliriz. Günümüzde bağırsak sağlığının önemi, iyi bağırsak florasının bağışıklık sistemini düzenleyerek, organ ve sistemlerin daha iyi çalışmasını desteklediği bilinen bir gerçektir. Doğal probiyotik kaynağı kefirin kedi ve köpeklerimize faydalarını sıralarsak;

*Sağlıklı bağırsak florası,

*Zararlı mikrobiyotanın ortadan kaldırılması,

*Antibakteriyel etkinlik,

*Antifungal etkinlik,

*Anti-inflamatuar etki, özellikle yaşlılarda eklem ağrılarının azaltılmasında faydalı,

*Kan şekerinin düzenlenmesi,

*Kemik ve diş sağlığının desteklenmesi,

*Sağlıklı deri ve parlak tüyler,

*Antidepresan etki (Lactobacillus rhamnosus GG)

Fermentasyon süreci sütteki laktozun çoğunu laktik asite dönüştürdüğü için laktoz intoleransı olan insan, kedi ve köpekler de rahatlıkla bu besini tüketebilmektedir. Özellikle kedilere, laktoz miktarının daha da azaltılması amacıyla çift fermentasyon işlemi (48 saat) yapılmış kefir verilmesi önerilmektedir. Ticari, hazır kefirlerin kullanılması kedi ve köpeğimiz için sakıncalıdır çünkü içeriklerinde şeker ve aroma artırıcılar bulunmaktadır. Sevimli dostlarımız için inek sütü, keçi sütü ya da su ile evde mayalanmış, katkısız, doğal kefir sağlıklıdır.

Mamaları ile karıştırılarak ya da tek başına ödül gibi de verilebilen kefiri, herhangi bir alerji ya da sindirim sistemi sorunu yaşamamak için, çok küçük miktarlarda tattırarak başlamak, bağırsaklarını alıştırarak vermek sağlıklı olacaktır. Bu amaçla günlük dozun ¼’ü miktarda her gün onlara tattırabiliriz. Bir haftalık tanıtımdan sonra miktarı biraz daha artırarak, haftalık artışlarla normal günlük dozlara ulaşabiliriz. Peki, günlük dozlar nasıl olmalı?

Pratik olarak; kedilere ve küçük ırk köpeklere 1 çay kaşığı ile 1 yemek kaşığı, orta boy köpeklere 1-2 yemek kaşığı, büyük ırk köpeklere 2-3 yemek kaşığı verilebilir.

Sevimli dostumuza kefir vererek, bağırsaktaki iyi bakterilerin miktarını artırabiliriz. Böylece sağlıklı bağırsak, sağlıklı fizyoloji ve refah bir yaşamları olmasını sağlayabiliriz. Tabii bunu hedeflerken onları zorlamamalı, bireysel farklılıkları unutmamalı ve veteriner hekiminizin uygun görüp görmediğini öğrenmelisiniz.

Dr. Müjgan ÇEVİK AKSAY
Uzman Veteriner Hekim