• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Covid-19 Stresine Karşı Evcil Hayvanlar

Stresin bağışıklık sistemimizi zayıflatarak pek çok hastalığa zemin hazırladığı artık hepimizin bildiği bir gerçektir. Son günlerde dünyamızı etkileyen Covid-19 salgını da hepimizde stres yaratan bir faktör oldu. Hastalığın hızlı bulaşması, tüm dünyayı etkilemesi, birbirimizden ve alışkanlıklarımızın çoğundan uzak kalmak, evlere kapanmak, herkese, her şeye hatta kendi ellerimize bile şüpheyle bakmak aslında hepimizde bir baskı ve stres oluşturdu.         
  


Uzmanlar stresin kontrol altına alınabileceğini ve hatta kontrollü stresin pozitif etkilerinin olduğunu belirtmekteler.

Evcil hayvanlarla yaşayan insanlarda;
*Depresyonun daha az görüldüğü,

*İnsanların kendilerini yalnız hissetmedikleri,

*Daha çok egzersiz yaptıkları,

*Temizlik ve hijyen kurallarına daha çok dikkat ettikleri,

*Mutluluk ve rahatlamayı sağlayan serotonin ve dopamin seviyelerinin daha yüksek olduğu,

*Kalp ve tansiyon hastalarının daha az ilaç aldıkları ve daha uzun süre hayatta kaldıkları yapılan çalışmalarla ortaya koyulmuştur.


                           


Bazı ülkelerde kanser tedavi merkezlerine evcil hayvanlar götürülerek hastaların tedavilerine psikolojik destek sağlanmaya çalışılırken bazı ülkelerde özellikle huzurevlerinde kalan insanların, hayata bağlanması, hareketliliklerinin artması, morallerinin düzeltilmesi yine evcil hayvanların dahil edildiği tedavi ve bakım protokolleri ile düzenlenmektedir.

                         Bütün çalışmalar evcil hayvanların sağlığımıza olumlu etkilerini ortaya koyarken ve hayvanlardan insanlara Covid-19 bulaşmaz denilmesine rağmen maalesef hala ön yargılı insanlar hayvanlarını terk etmekteler.

Duygusal ciddi bir yükün altındayız, öyleyse neden sevimli dostlarımızla vakit geçirip kendimizi iyileştirmeyelim ki…

Evcil hayvanlarla temas, onlarla oyunlar oynamak, konuşmak kaygılarımızı azaltan, mutluluk hormonu salgılatan ve bağışıklığımızı güçlendiren aktivitelerdir.

Bizim stresli halimize dayanabilen ve hala aynı sevgi ve ilgiyi gösterebilen canlılara arkamızı dönmek onlardan çok kendimize yapacağımız bir kötülüktür.