• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Kedi ve Köpeklere Brokoli Verilir mi?

BROKOLİ

Kedi ve köpekler için güvenli mi? Evet, ölçülü olarak ve boğulmayı engelleyecek şekilde küçük parçalar halinde verildiği sürece güvenlidir.

Çiğ, buharda ya da suda haşlanmış veya hazır preparatlarını kullanabilirsiniz. Hazır preparatlarda kullanım miktarları belirtilmiştir ve mamalarına karıştırarak verebilirsiniz. Çiğ ya da haşlanmış brokoli kedi ya da köpeğin günlük kalori ihtiyacının %10’u kadar verilebilir. Pratik olarak kediler ve küçük köpeklere günlük 1 çay kaşığı, orta ırk köpeklere 1,5 çay kaşığı ve büyük ırk köpeklere 2 çay kaşığı doğranmış brokoli yeterlidir.

Sağlığa faydaları;

*Lif kaynağıdır, sindirim sistemini iyileştirir. Çözünür lif ve su içeriği ile kabızlık sorunlarında kullanılabildiği gibi, kronik ishal durumlarında da bağırsağın toparlanmasını sağlar.

*Güçlü bir antioksidandır, hücre parçalanmasında rol oynayan serbest radikallerin üretimini engelleyerek tümör oluşumunu önler, kalp, karaciğer ve göz hücrelerini destekler.

*İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini, sinir sistemini güçlendirir, antiinflamatuar etkinlik gösterir.

*K vitamini kaynağıdır, kanın pıhtılaşma yeteneğini iyileştirir. Varfarin (fare zehiri) vb maddelerle zehirlenmelerde kanın pıhtılaşma yeteneğini artırarak ağır kanamaların önlenmesine yardımcı olur.

*Safra tuzlarının dolaşıma girmesini engelleyerek fazla miktarda kolesterol oluşumunu azaltır.

**Özellikle brokoli filizlerinde yoğun miktarda bulunan sülforafan, kanserle savaşma ve inflamasyonu azaltma konusunda güçlü olduğu bildirilen bir bileşiktir. Faz II detoksifikasyonunun güçlü bir aktivatörü olan bileşik, kanserojenlerin ve diğer toksinlerin neden olduğu DNA hasarından koruyan enzimleri de aktive etme özelliğine sahiptir.

Veteriner hekiminizin onayı doğrultusunda kanser hastası, pıhtılaşma sorunları, bağırsak problemleri yaşayan ya da kolesterolü yüksek kedi ve köpeklerde doğal destek amacıyla brokoli filizlerini ya da brokoli filiz tozunu kullanmanızı öneririz.

!Önerilen miktarlara dikkat edilmeli.

!Bireye özel alerjik reaksiyonlar göz ardı edilmemelidir.