• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Köpeğimizin Dışkısı Sağlığı Hakkında Bilgi Verir mi?

Köpeğimizin Dışkısı Sağlığı Hakkında Bilgi Verir mi?

Konumuz size iğrenç gelebilir ancak köpeklerde dışkı rengi sağlıklı olup olmadığının göstergelerinden birisidir. Dışkı rengi ve kıvamı beslenme şekline ve hastalıklara bağlı olarak farklılık gösterir. Peki, sağlıklı köpek dışkısı nasıl görünmeli?

Sağlıklı bir köpeğin dışkısı çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Rengi de koyu kahve olmalıdır. Bu durumun dışında neler olabilir?

Dışkı kıvamı yumuşak, içerisinde mukus ve beyaz lekeler söz konusu ise köpeğinizin parazit sorunu var demektir.


    

Sarı ya da turuncu dışkılama
; yediği gıdalar (örneğin havuç), diyet değişikliği dışkısının rengini sarı ya da turuncumsu bir renge dönüştürebilir. Ancak sarı-turuncu bir meyve-sebze ya da gıda boyası içeren bir ödül maması vermediyseniz, bu dışkı rengi pankreas, karaciğer ve bağırsak hastalıklarını işaret ediyor demektir.

Beyaz ve sert dışkı; köpeğinize doğal kemik ya da çiğ gıdalar verdiyseniz dışkısı beyaz ve sert olabilir. Ayrıca bazı gıda takviyeleri de dışkıyı beyaza boyamaktadır.

       Yeşil dışkı
; gıdalara, gıda boyalarına ve çimen yemesine bağlı olarak dışkı rengi yeşile dönebilir. Eğer bir gıda değişikliği yapılmadı, renkli ödül maması verilmedi veya çimen yemediğinden eminseniz vakit kaybetmeden muayene ettirmelisiniz. Çünkü bu değişiklik safra kesesi, mide veya bağırsaklarında bir sorun olduğunun, hatta bazı zehirlenme tiplerinin işaretidir.

Kırmızı dışkı; dışkısını kırmızıya boyayan bir gıda söz konusu değilse dışkısında kan olduğunu düşünmelisiniz. Bu kırmızılık her zaman dışkının tamamını kaplamayabilir ama kırmızı renk kanama olduğunun göstergesidir. Bu kanın kaynağı, bağırsağın son kısmında bir kılcal kanama, yırtık ya da yara olabileceği gibi parazit sorununu da işaret ediyor olabilir. Kırmızılıkla beraber dışkı su gibi ise onlarda tehlikeli olan kanlı ishal ya da gençlik hastalığı gibi ciddi bir hastalıkla karşı karşıyayız demektir.

Siyah dışkı; bazı gıda takviyeleri ve ilaçlar dışkı rengini siyaha çevirebilmektedir. Şayet yeni başladığınız bir ilaç ya da gıda takviyesi söz konusu değilse siyah dışkıda mide-bağırsakta bir kanama olduğu akla gelmelidir.

Gri dışkı; pankreas hastalıklarında dışkı rengi griye dönebilmektedir. Hatta bazı durumlarda kıvamda bozulma, yağlı bir dışkı görüntüsü söz konusu olabilmektedir.

    


Mavimsi dışkı
; köpeğiniz fare zehiri türlerinden birisini yemiş olabilir.
Sadece renk değil, dışkının kıvamı ve içerisinde yabancı cisim olup olmadığı da önemlidir. Dışkının kıvamı bozulmuş ise bir ishal durumu söz konusudur. İshal tek başına bir hastalık değil, birçok rahatsızlığın ciddi belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dışkıda bez, poşet, oyuncak parçası vb yabancı cisimler varsa, içeride daha fazlasının olması ihtimali söz konusudur.

Köpeğiniz dışkısını normal katılıkta ve renkte yapabilir ancak arkasından bir mukus akıntısı görebilirsiniz ya da dışkısı yoğun miktarda mukuslu bir tabakayla bulaşık olabilir. Mukus ani gıda değişimlerinde sindirim sisteminin bir tepkisi olarak karşımıza çıkabilir. Bazı ev diyetleri özellikle de soğan içeren diyetler, bağırsakta mukus miktarını arttıracaktır. Aslında bu durum köpeğin yavaş yavaş zehirlendiğinin bir göstergesidir. Ani gıda değişimi yapılmadı, uygun olmayan ev diyeti verilmedi ve 2 günden fazla mukuslu dışkı söz konusu ise, bu durum mide-bağırsak duvarında bakteri, parazit ya da strese bağlı bir hasar ve enfeksiyon olduğunun göstergesidir.Köpeğinizin sağlığı için düzenli tuvalete çıkıp çıkmadığını ve dışkısında değişimler olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yukarıda saydığımız sıkıntılardan birisi söz konusu ise mutlaka veteriner hekiminizden randevu almalısınız. Hekiminiz dışkı testi yapmak isteyebilir; yanınızda taze dışkı örneği olması hızlıca tetkiklere geçilmesini sağlayacaktır.

Dışkı kontrolü yaptıktan sonra köpeğimizin dışkısını bir poşetle alıp, çöp kutusuna atmak da çevremizin kirlenmesini önleyecektir.