• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Çörek Otu (Nigella sativa)

Çörek Otu (Nigella sativa)

Çörek otu ve yağı yüzyıllardır birçok ülkede gerek baharat gerekse çoğu hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır. Neredeyse her derde deva olarak görülen bu ot ve yağı sevimli dostlarımız için de aynı etkiye sahip midir?

Çörek otu içeriğinde uçucu yağlar (timokinon), terpenler, saponinler, doymamış yağ asitleri, aminoasitler, provitamin A, B vitaminleri (özellikle biotin, folik asit, B1 ve B6), C vitamini, E vitamini, Magnezyum ve Selenyum bulunmaktadır. Bu içerik aslında sevimli dostlarımızın da ihtiyacıdır, yani çörek otu onlar için de önemli bir bağışıklık güçlendiricidir. Köpekler ve atların diyetlerinde takviye olarak ve tedavilerinde doza dikkat edilerek kullanılabilecek bu ot, kedilerde içeriğindeki uçucu yağlar ve terpenler gibi maddeler nedeniyle hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır.
Kullanım alanları;

*Bağışıklığın arttırılması,

*Alerjilerin önlenmesi, kaşıntıların hafifletilmesi,

*Deri ve tüy kalitesinin arttırılması, yaraların iyileşmesinin hızlandırılması,

*Antiinflamatuar olarak özellikle artritte,

*Analjezik olarak travma ve kas ağrılarında,

*Kanser tedavilerinde tümörün küçültülmesinde,

*Sindirim problemlerinde (gaz, kabızlık vb),

*Antikonvülzan olarak epilepsi ve nöbetlerde,

*Diabette glukoz homeostazının sağlanmasında,

*Pire, kene ve sineklerin uzaklaştırılmasında (ot ya da yağının deride oluşturduğu kokuyu sevmemeleri nedeniyle, yoğun bölgelerde, dış parazit ilaçlarına destek olarak).

Dikkat;

*Karaciğer problemlerinde ve gebe hayvanlarda kullanılmamalıdır.
*Toksik etkiler oluşturabilir. Ayrıca pıhtılaşma bozukluğu olan canlılara ya da antikoagülan ilaç kullananlara çörek otu verilmemelidir, kanama riskini arttırabilir.

Sevimli dostunuza, hekiminizin önerileri doğrultusunda, yaş mama ya da özel hazırlayacağınız ev diyeti içerisinde, sağlık durumuna göre doze edilmiş çörek otu ve yağını verebilirsiniz.