• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

KUŞLARIMIZ    07.07.2021

Bu bölümümüzde evde bakılan kuş türleri ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Çok farklı türleri olan kanatlı dostlarımızın hepsinde temel bakım kuralları; uygun kafes ya da kuşhane, uygun gıda ve ilgidir.

    Kuş Kafesleri

Kafesler tüm evcil kuşlar için birer evdir.  Kuşun yaşam ve dinlenme alanı olan kafeslerin özellikleri;

*Toksik olmayan materyalden, kolay temizlenebilir ve korunaklı olmalı,

*Kuşların kanatlarını rahatça gerebilecekleri genişlikte olmalı,

*Telleri kuş tarafından kolayca bükülemeyecek nitelikte olmalı,

*Kafes telleri arasındaki mesafe kuşun kafasını arasına sokamayacağı ölçüde olmalı,

*Kafes kapısı bir elin rahatça girebileceği genişlikte ve kuş tarafından açılamayacak şekilde kilitli olmalı,

*Kafes içinde tüneyebilecekleri, tırmanabilecekleri ve oynayabilecekleri malzemeler olmalı ve bunlar arasında rahat hareket edebilmeli.

Kafes direk güneş ışınlarına maruz kalmayacak, hava akımından etkilenmeyecek, TV / bilgisayar yakınında radyasyona maruz kalmayacak bir köşeye yerleştirilmelidir.  Ancak bu yerleştirme sırasında gün ışığı ve temiz havaya ihtiyaçları olduğu da unutulmamalıdır. Kafes yeri sık sık değiştirilmemelidir.

Kafes altlığı olarak boya içermeyen kâğıtlar (örn. kâğıt havlu) ya da özel kuş kumları tercih edilmelidir.


    

Kuşunuzun sağlıklı ve mutlu olması için egzersize ihtiyacı vardır. Kafes içi oyuncaklar yeterli olmayacaktır. Kuşları kafesten dışarıya çıkarmak ve uçmalarını sağlamak onlar için en sağlıklı egzersiz şeklidir. Ancak unutulmamalıdır ki kuşlar meraklı, sosyal ve oyuncudurlar. Olası kazaları önlemek için;

  • Açık pencere ve kapı bırakmayın.
  • Herhangi bir su dolu kap ya da tuvalet kapağı açık olmamalı.
  • Sıcak bir soba ya da benzeri yanıcı malzemeler çalıştırılmamalı.
  • Tavan fanları, vantilatörlerin çalışmadığından emin olunmalıdır.
  • Evdeki bitki ve çiçekleri yemesine izin vermeyin, zehirlidir.

    

Kuşlarda banyo doğal bakım aktivitelerindendir. Tüylerin bakım ve temizliği açısından gereklidir. Yaz aylarında hafta bir, kış aylarında ayda bir kafes içerisine koyulacak bir kuş banyosu kendi kendilerine yıkanmalarını sağlayacaktır. Kullanılacak su ılık ya da oda sıcaklığında olmalıdır. Büyük kuşlarda üstten su püskürtme yapılabilir. Banyo sonrasında silkelenerek kurumaya çalışırlar. Kedi-köpeklerde olduğu gibi havlu ve fön makinası ile kurutulmazlar! Ancak banyo sonrası kafesin hava akımı almayacak sıcak bir köşede olmasında fayda var.

 

Kuşlarda Beslenme

Evcil kuşlarda beslenmenin % 50‘si tohum, % 50’si meyve ve sebze olmalıdır. Meyve ve sebzeler küçük parçalar haline getirilerek tohumla karıştırılabilir. Kuşlar yeni gıdalara karşı isteksiz olabilmekteler. Bu nedenle gün içinde ayrı bir kapta meyve-sebze verilirken, sabah-akşam birer saatliğine tohum içeren yem kabı kafese koyulabilir. Acıkan kuş gün içinde bulduğu meyve-sebzeyi yiyecek ve zamanla alışacaktır. Ancak ilk zamanlarda yemeyi tamamen reddedebilirler ve aç kalabilirler. Bu durum genel durumlarının bozulmasına neden olacağından sabah-akşam alışık olduğu tohum ağırlıklı yemini vermek gerekir.

    

Meyve olarak; elma, armut, muz, üzüm, portakal, yaban mersini, sebze olarak; havuç, salatalık, kabak, karahindiba tercih edilebilir. Avokado ve çikolata kuşlar için zehirleyicidir, verilmemelidir!

Gelişim ve yavrulama dönemlerinde protein desteği olarak haşlanmış yumurta ve tuzsuz peynir verilebilir.

Kuşların beslenmesinde mutlaka kuş kumu ve kalsiyum blokları kafes içerisinde bulundurulmalıdır.

Suları içme suyu olmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir.

Gaga ve Tırnak Bakımı

Kuşlarda gaga ve tırnaklar düzenli olarak uzamaktadır. İdeal besleme yöntemleri ve uygun tünekler kullanıldığında genelde kesime gerek kalmaz. Ancak bakım-besleme hataları ya da bazı evcil kuşlarda törpülenmeyen düzensiz gagalar yem alımını olumsuz etkilerken, uzayan tırnaklar da tutunmalarını engellemekte ya da takılmalara ve kazalara sebep olmaktadır. Bu nedenle gaga ve tırnak bakımı gereklidir.  Bu işlemin bir veteriner hekim ya da kuş bakımını çok iyi bilen kişiler tarafından yapılması sağlıklı olacaktır. Yanlış ve fazla kesimler kanamaya hatta kuşun ölümüne bile sebep olmaktadır.