• https://www.facebook.com/gizmovet/?ref=pages_you_manage
  • https://www.instagram.com/?hl=tr

Sıkça Sorulan Sorular    27.07.2021

Muayene ve aşı fiyatlarınız nedir?
Muayenehanemizde İstanbul Veteriner Hekimler Odası fiyat listesi geçerlidir.
2021 güncel rakamlarından bazıları;

Kedi-Köpek Muayene 165 TL
Kedi ve köpek aşılarının her biri 150 TL
Kuduz aşıları 120 TL
İç paraziterler (ilaç seçimi, kilo vb sebeplere bağlı) 45 TL-185 TL
Dış paraziterler (ilaç seçimi, kilo vb sebeplere bağlı) 65 TL-120 TL
Dişi kedi kısırlaştırma (ırk, yaş, kilo, sağlık durumuna bağlı) 1500 TL-2250 TL
Erkek kedi kısırlaştırma (ırk, yaş, kilo, sağlık durumuna bağlı) 1000 TL-1500 TL
Dişi köpek kısırlaştırma (ırk, yaş, kilo, sağlık durumuna bağlı) 1500 TL-2500 TL
Erkek köpek kısırlaştırma (ırk, yaş, kilo, sağlık durumuna bağlı) 1200 TL-2000 TL

Çip nedir? Çip uygulama ücreti ne kadardır?
Hayvanların deri altlarına yerleştirilen, pirinç tanesi kadar büyüklükte, aşı gibi kolayca uygulanan, hayvanın kimliklendirilmesini sağlayan ve kime ait olduğunu gösteren mikroçiplerdir. Bu çiplerin GPRS özelliği bulunmamaktadır, sadece TC kimlik numarası gibi bir numaralandırma sağlamaktadır. 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecektir.

Kliniğimizde mikroçip kontrolü ve uygulaması yapılmaktadır. Mikroçip uygulama ve sisteme kayıt işlemleri için 200 TL ücret alınmaktadır.

Kış aylarında pire-kene damlası yaptırmak gerekli mi?
Pireler her mevsim canlı kalabildiğinden ve dışarı çıkmasalar bile pire yumurtalarını kıyafet veya ayakkabılarımızla onlara taşıyabildiğimizden yapılmasını öneririz.

Kısırlaştırmak kedimde idrar yolu taşı yapar mı? 
İdrar yolu ya da böbrek taşları genetiğinde var ise yanlış beslenmenin de tetiklemesi ile özellikle erkek kedilerde yoğun olarak görülmektedir. Kısırlaştırma metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Yavaşlayan metabolizma beslenmenin de etkisi ile taş oluşum riskini arttıracaktır. Kısırlaştırma direk olarak vücutta taş oluşumuna sebep olmaz. Ancak uygun beslenme düzeni ile kısırlaştırılma yapılsa da yapılmasa da taş oluşum ihtimali azaltılabilir. 

Kısırlaştırma köpeğimin kilo almasına sebep olur mu?
Kısırlaştırma sonrası çiftleşme isteği ile yapılan hareketlilik azalacak, metabolizma yavaşlayacaktır. Uygun beslenme ve egzersiz imkanı sağlanmaz ise maalesef kısırlaştırma sonrası obezite söz konusu olabilmektedir.

Bütün aşıları yaptırmak zorunda mıyız? Sadece gerekli olanları yaptırsak?
Gerekli ya da gereksiz aşı diye bir şey yoktur. Aşılar tehlikeli olabilecek bakteri ve viruslara karşı vücudu hazırlamak üzere hazırlanmış biyolojik maddelerdir. Her bireyin yaşam koşullarına, genel durumuna ve bulunduğu bölgedeki hastalıkların yaygınlık derecesine bakılarak hekim tarafından bireye özel aşı programı oluşturulur. Bunun yanında kuduz aşısını yaptırmak yasal zorunluluktur.

Kedim/Köpeğim çok tüy döküyor, neden?
Tüy dökümü mevsimsel, deri problemi, yanlış/eksik beslenme, iç organ hastalıkları, stres, kızgınlık döneminde olma gibi pek çok sebebe bağlı olarak görülmektedir. Sebep bulunduğunda tüy dökümü sorun olmayacaktır.

Köpeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım? Bebek şampuanı kullanabilir miyim?
Köpeklerde ayda birden önce banyo yaptırılmasını önermiyoruz. Ancak yeni nesil deri altı yağ tabakasını azaltmadığı kabul edilen bitkisel şampuanlarla haftada bir de yıkayabilirsiniz.

İnsan deri pH'ı ile hayvanlarınki farklıdır. Köpeklerde ırk, cinsiyet ve iklime bağlı olarak deri pH'ı 5.5 ila 7.5 arasında değişmektedir. İnsanlarda ise deri pH'ı 5.2-6.2 arasındadır. Uygun pH'lı şampuan kullanılmaması deride tahrişe, deri direncinin kırılmasına ve bağışıklığın zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle uygun pH'lı (genellikle pH 6.5-7) şampuanlar kullanılmasını öneriyoruz.

Arap sabunu pH'ı 9.5-10, bebek şampuanı pH'ı 5.5 olduğundan kullanılmamamalıdır.

Kedime/Köpeğime insan ilaçlarını verebilir miyim?
Veteriner Hekim önerisi olmadan kesinlikle vermemelisiniz. Çünkü beşeri ilaçlar insan metabolizmasına göre formül ve doze edilmiştir. Ayrıca bazı ilaçlar hayvanlarda zehir etkisi yapabilmektedir.